Vysoká škola logistiky se již přes 20 let zaměřuje na logistiku. Dnes běžné slovo, na přelomu tisíciletí při vzniku VŠLG pro společnost zcela neznámé.

Město Přerov, sídlo VŠLG, je dlouhodobě spjato s dopravou železniční, silniční, leteckou i vodní, vznikem terminálu kombinované dopravy a významnými tématy v této oblasti. Za podporou vzniku VŠLG stálo samotné město Přerov, které bylo a stále je vystaveno velkým dopravním a logistickým výzvám i Olomoucký kraj.

Za dobu svého působení a svými aktivitami získala řadu ocenění, podílela se i na řešení logistických a dopravních úloh pro praxi.

V roce 2024 obdržela VŠLG na mezinárodní konferenci SpeedCHAIN 2024 Ocenění za mimořádný přínos ve vzdělávání profesionálů logistiky a udílení certifikátů cELog  od České logistické asociace, z.s. Certifikát potvrzuje dosažené znalosti z logistiky podle standardů Evropské logistické asociace se sídlem v Bruselu.

Cechem logistiky Technické univerzity v Košicích byla VŠLG udělena „Cena profesora Dušana Malindžáka za významný přínos v oblasti logistiky v kategorii organizace“. Na slavnostním shromáždění Cechu logistiky toto významné ocenění činnosti VŠLG převzaly zástupkyně VŠLG z rukou nejvyšších představitelů Cechu logistiky, velevážených velmistrů cechu prof. Martina Straky a prof. Gabriela Fedorka. Udělená cena je pro VŠLG velkou motivací pro další rozvoj a inovace v oblasti vzdělávání budoucích odborníků na logistiku.

V rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti doprava – Doprava 2000+ vyhlášeného Technologickou agenturou ČR byl řešen projekt „Implementace městské logistiky do procesu plánování udržitelné městské mobility“ s identifikačním kódem CK03000085 v letech 2022-2024. Hlavním příjemcem byla Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích a Vysoká škola logistiky byla spoluřešitelem. Cílem projektu je implementace městské logistiky do procesu plánování udržitelné městské mobility. Základní koncept projektového návrhu vychází z multimodálního přístupu a opatření v nákladní dopravě, která jsou uvedená v Koncepci nákladní dopravy. Je potřeba zdůraznit, že multimodální přístup musí být přitom výhodný nejen z pohledu životního prostředí, udržitelného vývoje a veřejného zdraví, ale rovněž jako ekonomicky výhodná alternativa. Výstupem projektu je „Plán udržitelné městské logistiky – Certifikovaná metodika“ jako součást udržitelné městské mobility. Metodika se zabývá nákladní dopravou ve městech a její vlastní náplní je optimalizace nákladní dopravy ve městech s využitím městských logistických center.

V letech 2023-2024 řešila VŠLG pro Olomoucký kraj logistiku odpadového hospodářství. VŠLG se zabývala logistickými aspekty vzniku, sběru a svozu odpadu systémovým pohledem. Hlavním cílem zavádění nových postupů a pravidel v odpadovém hospodářství je splnění recyklačních závazků. Jedním základním cílem je snížení skládkování komunálního odpadu a redukce zbytkových směsných komunálních odpadů. Proto je třeba obrátit pozornost na ty složky ve směsném komunálním odpadu, které nebylo dříve možné nebo povinné odkládat odděleně a tím lépe vytřídit.

Od roku 2017 se VŠLG účastní Mezinárodní studentské vědecké odborné konference (mŠVOK), která je soutěží studentů bakalářského a navazujícího magisterského studia v oblasti logistiky a dopravy a je pořádána v době, kdy studenti končí se zpracováním tématu svých kvalifikačních prací. VŠLG je jednou ze tří zakládajících vysokých škol. Tematický záběr konference pokrývá celé portfolio logistických aktivit: řízení logistických a dodavatelských řetězců, logistika zásobování, logistika výroby, distribuční logistika a elektronické obchodování, analýza a řízení zásob, balení a manipulace, řízení skladů, doprava a přeprava, inteligentní systémy ICT v logistice, udržitelná a odolná logistika, Logistika4.0, městská logistika a další. V uplynulých letech se postupně rozšiřoval počet vysokých škol, jejichž studenti na konferenci představují témata zpracovávaná v jejich bakalářských nebo diplomových pracích. V současné době se počet přednášených příspěvků blíží dvaceti. Cílem konference mŠVOK je podporovat mezinárodní spolupráci zainteresovaných vysokých škol, předávat si vzájemně zkušenosti a připravovat studenty na prezentaci a prosazování výsledků jejich odborné práce před kritickým mezinárodním hodnotitelským panelem. Tedy něco, co se v běžné výuce na vysoké škole jen velmi obtížně realizuje. Studenti VŠLG jsou úspěšnými účastníky této soutěže.

Tento článek vznikl v rámci iniciativy ČKR „Vysoké školy pro společnost“.