VŠLG
MENU

Je to totéž?

24.06.2020

Dnes a denně se setkáváme s pojmy data a informace. V uplynulých týdnech to bylo ještě častěji. Mnozí (a mezi nimi mnoho odborníků v jiných oborech) je považuje za synonyma. Jak to tedy je? Není třeba nic nového vymýšlet, jedno z vysvětlení je např. zde. Já to vysvětluji takto: Co je to „42“? To jsou právě ta data. Teprve až budu vědět, co těch „42“ znamená, mám informaci. Třeba, že to je teplota člověka. A protože všichni víme, že normální teplota je někde mezi 36 a 37 °C, mám dokonce znalost, v tomto případě nejsem zdravý a nemám ani psát tuto aktualitu.

Aby se lidé (a podobně i stroje) domluvili, je nezbytné používat správné pojmy. Pak budou všechny procesy jak ve společnosti tak ve firmách fungovat správně. V logistice to platí o to více, protože logistika (logistické procesy) propojuje vše, co se děje uvnitř firmy, propojuje firmy mezi sebou a v neposlední řadě propojuje i lidi. Na VŠLG si toto uvědomuje, a vedeme k tomu i naše studenty.

Vysoká škola logistiky vychovává studenty v bakalářském programu Logistika ve specializacích Logistika v dopravě, Logistika ve službách i Informatika pro logistiku. V navazujícím magisterském studiu se pak v rámci oboru Logistika mohou zaměřit na oblast dopravy nebo výroby. Logistika není jen nápis na kamionu, je to způsob myšlení a řízení věcí kolem nás. A přijímací řízení je stále otevřeno.

OMLUVA: Vy, kteří znáte Stopařova průvodce po Galaxii Douglase Adamse, samozřejmě víte, že „42“ je odpovědí na Základní otázku Života, Vesmíru a vůbec a úvodní vysvětlení nepotřebujete ;-).

Doc. Kodym – prorektor pro strategii a rozvoj